Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05DR
SN74HC05DR
| Part Number: | SN74HC05DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 6-V inverters with open-drain outputs 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 6-V inverters with open-drain outputs 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -5 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 145 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC05DR
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC05DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
What is the temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







