Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05D
SN74HC05D
| Part Number: | SN74HC05D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05D |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 6-V inverters with open-drain outputs 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 6-V inverters with open-drain outputs 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -5 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC05D
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC05D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type for this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










