Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04NE4
SN74HC04NE4
| Part Number: | SN74HC04NE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04NE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter, Hex; Positive; 6 Ns; 6 Ns; Pdip-n; -40 Degc; 85 Degc |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04NE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter, Hex; Positive; 6 Ns; 6 Ns; Pdip-n; -40 Degc; 85 Degc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 120 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC04NE4
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC04NE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC04NE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the propagation delay of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

