Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04N
SN74HC04N
| Part Number: | SN74HC04N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04N |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverter; 74HC04N MM74HC04N CD74HC04E SN74HC04N MC74HC04ANG M74HC04B1R SN74HC04NE4 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverter; 74HC04N MM74HC04N CD74HC04E SN74HC04N MC74HC04ANG M74HC04B1R SN74HC04NE4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC04N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the brand of the product?
What is the part number for this product?
What is the brand of this product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

















