Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04DR
SN74HC04DR
| Part Number: | SN74HC04DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Gate / Inverter Logic IC Leaded Process; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Gate / Inverter Logic IC Leaded Process; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Manufacturer Package Identifier | D(R-pdso-G14) |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC04DR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC04DR?
What is the package type of SN74HC04DR?
What is the logic function of SN74HC04DR?
What is the compliance status of SN74HC04DR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








