Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04D
SN74HC04D
| Part Number: | SN74HC04D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04D |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter, Circuit; Hex Inverters; 5 V; 5.5 V (max.); Vcc V (max.); 25 ma |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC04D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter, Circuit; Hex Inverters; 5 V; 5.5 V (max.); Vcc V (max.); 25 ma
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Manufacturer Package Identifier | D(R-pdso-G14) |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC04D
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC04D?
What is the voltage range for the Hex Inverters?
What is the maximum current for the Hex Inverters?
What is the package type for the Hex Inverters?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










