Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC03N
SN74HC03N
| Part Number: | SN74HC03N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC03N |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments SN74HC03N, Quad 2-Input NAND Logic Gate, 14-Pin PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC03N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments SN74HC03N, Quad 2-Input NAND Logic Gate, 14-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 27 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC03N
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC03N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC03N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC03N?
What is the logic function of Texas Instruments SN74HC03N?
What is the supply voltage range for Texas Instruments SN74HC03N?
What is the package type of Texas Instruments SN74HC03N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









