Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02PWT
SN74HC02PWT
| Part Number: | SN74HC02PWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02PWT |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NOR gates 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02PWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NOR gates 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC02PWT
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC02PWT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC02PWT?
What is the supply voltage range for SN74HC02PWT?
What is the maximum operating temperature for SN74HC02PWT?
What is the logic function of SN74HC02PWT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


