Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02PWR
SN74HC02PWR
| Part Number: | SN74HC02PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NOR gates 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NOR gates 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC02PWR
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC02PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
How many gates does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










