Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02NSR
SN74HC02NSR
| Part Number: | SN74HC02NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | NOR Gate, HC Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NOR Gate, HC Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC02NSR
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC02NSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
How many inputs does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



