Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02NE4
SN74HC02NE4
| Part Number: | SN74HC02NE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02NE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Gate, Nor; Quadruple 2 Input Positive Nor Gate; PDIP; -40 Degc; 85 Degc |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02NE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Gate, Nor; Quadruple 2 Input Positive Nor Gate; PDIP; -40 Degc; 85 Degc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC02NE4
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC02NE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC02NE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

