Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02N
SN74HC02N
| Part Number: | SN74HC02N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02N |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-Input NOR Gate; 74HC02N, MM74HC02N, CD74HC02E, SN74HC02N, MC74HC02ANG, M74HC02B1R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC02N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-Input NOR Gate; 74HC02N, MM74HC02N, CD74HC02E, SN74HC02N, MC74HC02ANG, M74HC02B1R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC02N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC02N?
What category does Texas Instruments SN74HC02N belong to?
What is the logic function of Texas Instruments SN74HC02N?
What is the minimum and maximum supply voltage for Texas Instruments SN74HC02N?
What is the product equivalent to Texas Instruments SN74HC02N?
What are the categories that this product falls under?
What is the logic function of the SN74HC02N?
What are the technical specifications of the SN74HC02N?
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC02N?
What category does Texas Instruments SN74HC02N belong to?
What is the logic function of Texas Instruments SN74HC02N?
What is the supply voltage range for Texas Instruments SN74HC02N?
What are the categories that this product falls under?
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC02N?
What is the manufacturer of SN74HC02N?
What is the logic function of SN74HC02N?
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC02N?
What are the categories that this product falls under?
What is the logic function of this product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the quiescent current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













