Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00PWR
SN74HC00PWR
| Part Number: | SN74HC00PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Gate Nand 4CH 2-INP 14-TSSOP / Nand Gate 4-ELEMENT 2-IN Cmos 14-PIN TSSOP T/r |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Gate Nand 4CH 2-INP 14-TSSOP / Nand Gate 4-ELEMENT 2-IN Cmos 14-PIN TSSOP T/r
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC00PWR
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC00PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






