Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00N
SN74HC00N
| Part Number: | SN74HC00N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00N |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-Input NAND Gate; 74HC00N, MM74HC00N, CD74HC00E, SN74HC00N, MC74HC00ANG, M74HC00B1R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-Input NAND Gate; 74HC00N, MM74HC00N, CD74HC00E, SN74HC00N, MC74HC00ANG, M74HC00B1R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC00N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC00N?
What is the logic function of SN74HC00N?
What is the supply voltage range for SN74HC00N?
What is the propagation delay of SN74HC00N?
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC00N?
What is the logic function of SN74HC00N?
What is the maximum supply voltage for SN74HC00N?
What is the quiescent current of SN74HC00N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












