Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00DRG4
SN74HC00DRG4
| Part Number: | SN74HC00DRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00DRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Nand Gate, 2I/P, SOIC-14, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00DRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Nand Gate, 2I/P, SOIC-14, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC00DRG4
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC00DRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC00DRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC00DRG4?
What is the logic function of SN74HC00DRG4?
What is the maximum supply voltage for SN74HC00DRG4?
What is the number of pins for SN74HC00DRG4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






