Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00DR
SN74HC00DR
| Part Number: | SN74HC00DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Nand Gate, 2I/P, SOIC-14, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC00DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Nand Gate, 2I/P, SOIC-14, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC00DR
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









