Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F86DG4
SN74F86DG4
| Part Number: | SN74F86DG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F86DG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | F/fast Series, Quad 2-INPUT Xor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F86DG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
F/fast Series, Quad 2-INPUT Xor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F86DG4
| Datasheet | View & Download SN74F86DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F86DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F86DG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and color of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
