Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F543NT
SN74F543NT
| Part Number: | SN74F543NT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F543NT |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F543NT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 12.5 ns |
| Quiescent Current | 83 mA |
| Turn-On Delay Time | 12.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74F543NT
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F543NT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


