Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F38DRG4
SN74F38DRG4
| Part Number: | SN74F38DRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F38DRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates with open-collector outputs 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F38DRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates with open-collector outputs 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 12.5 ns |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F38DRG4
| Technical Drawing | View & Download SN74F38DRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F38DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F38DRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

