Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F38D
SN74F38D
| Part Number: | SN74F38D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F38D |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic Gate; Nand; 5 V (nom.); 2 V (min.); 0.8 V (max.); 64 ma (max.); SOIC; 0 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F38D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic Gate; Nand; 5 V (nom.); 2 V (min.); 0.8 V (max.); 64 ma (max.); SOIC; 0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, NAND |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 128 mA |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 22 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F38D
| Technical Drawing | View & Download SN74F38D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F38D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F38D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F38D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F38D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F38D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F38D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







