Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F32D
SN74F32D
| Part Number: | SN74F32D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F32D |
| Qty Available: | |
| Description: | IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC / OR Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F32D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC / OR Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| Quiescent Current | 10.3 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.6 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F32D
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F32D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F32D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of circuits and inputs of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





