Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F283N
SN74F283N
| Part Number: | SN74F283N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F283N |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Bit Binary Full Adders With Fast Carry 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F283N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Bit Binary Full Adders With Fast Carry 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | Binary Full Adder |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Input Voltage | 2 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F283N
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F283N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



