Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F283D
SN74F283D
| Part Number: | SN74F283D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F283D |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Bit Binary Full Adders With Fast Carry 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F283D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Bit Binary Full Adders With Fast Carry 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | AND, Binary Full Adder |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Input Voltage | 2 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F283D
| Datasheet | View & Download SN74F283D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F283D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F283D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F283D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




