Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F27N
SN74F27N
| Part Number: | SN74F27N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F27N |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NOR gates 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F27N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NOR gates 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 1 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Quiescent Current | 8.4 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 5.5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F27N
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F27N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F27N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the SN74F27N?
What is the package type and temperature range of the SN74F27N?
What is the minimum and maximum supply voltage for the SN74F27N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





