Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F260D
SN74F260D
| Part Number: | SN74F260D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F260D |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-ch, 5-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NOR gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F260D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-ch, 5-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NOR gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 1 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 5 |
| Number of Inputs | 5 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.5 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F260D
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F260D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F260D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the minimum supply voltage for the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





