Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F21DR
SN74F21DR
| Part Number: | SN74F21DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F21DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-ch, 4-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F21DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-ch, 4-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 1 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 4.7 µA |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 1 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 4.7 µA |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F21DR
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F21DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F21DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F21DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



