Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F20D
SN74F20D
| Part Number: | SN74F20D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F20D |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-ch, 4-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F20D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-ch, 4-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 1 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F20D
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F20D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F20D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74F20D?
What is the logic function of SN74F20D?
What is the supply voltage range for SN74F20D?
What is the package type of SN74F20D?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





