Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F11NE4
SN74F11NE4
| Part Number: | SN74F11NE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F11NE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | AND Gate, F/FAST Series, 3-Func, 3-Input, TTL, PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F11NE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AND Gate, F/FAST Series, 3-Func, 3-Input, TTL, PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74F11NE4
| Datasheet | View & Download SN74F11NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F11NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F11NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F11NE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
How many inputs does this product have?
What is the product name?
What is the logic family of this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.