Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F1056DR
SN74F1056DR
| Part Number: | SN74F1056DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F1056DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-bit Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F1056DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-bit Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Forward Current | 170 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Peak Reverse Current | 2 µA |
| Reverse Recovery Time | 7 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Forward Current | 170 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Peak Reverse Current | 2 µA |
| Reverse Recovery Time | 7 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F1056DR
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F1056DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F1056DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1056DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for this product?
What is the weight of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




