Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F1016DWR
SN74F1016DWR
| Part Number: | SN74F1016DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F1016DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Schottky Barrier Diode R-C Bus-Termination Array 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74F1016DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Schottky Barrier Diode R-C Bus-Termination Array 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Forward Current | 170 mA |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Peak Reverse Current | 2 µA |
| Recovery Time | 10 ns |
| Reverse Recovery Time | 10 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Forward Current | 170 mA |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Peak Reverse Current | 2 µA |
| Recovery Time | 10 ns |
| Reverse Recovery Time | 10 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F1016DWR
| Technical Drawing | View & Download SN74F1016DWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74F1016DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F1016DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F1016DWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74F1016DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74F1016DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74F1016DWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range for this product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for the product?
What is the maximum operating voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



