Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F00N
SN74F00N
| Part Number: | SN74F00N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F00N |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic Gate; Nand; -1 ma (max.) (high-level), 20 ma (max.) (low-level); PDIP; 0 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74F00N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic Gate; Nand; -1 ma (max.) (high-level), 20 ma (max.) (low-level); PDIP; 0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Quiescent Current | 6.8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Quiescent Current | 6.8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74F00N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of inputs of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the number of inputs of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








