Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTS3306PWG4
SN74CBTS3306PWG4
| Part Number: | SN74CBTS3306PWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTS3306PWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual FET Bus Switch With Schottky Diode Clamping 8-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTS3306PWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual FET Bus Switch With Schottky Diode Clamping 8-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 39.008944 mg |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 350 ps |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 14 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74CBTS3306PWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the minimum operating temperature for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.