Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTLV3245APW
SN74CBTLV3245APW
| Part Number: | SN74CBTLV3245APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTLV3245APW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V, 1: 1 (SPST), 8-channel general-purpose FET bus switch 20-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTLV3245APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V, 1: 1 (SPST), 8-channel general-purpose FET bus switch 20-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Drain to Source Resistance | 5 Ω |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Resistance | 27 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 6.4 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CBTLV3245APW
| Technical Drawing | View & Download SN74CBTLV3245APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBTLV3245APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3245APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product equivalent to Texas Instruments SN74CBTLV3245APW?
What is the voltage range of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






