Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTLV3125PWG4
SN74CBTLV3125PWG4
| Part Number: | SN74CBTLV3125PWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTLV3125PWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V, 1: 1 (SPST), 4-channel FET bus switch with powered-off protection 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTLV3125PWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V, 1: 1 (SPST), 4-channel FET bus switch with powered-off protection 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 4 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 250 ps |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CBTLV3125PWG4
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3125PWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3125PWG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBTLV3125PWG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3125PWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3125PWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTLV3125PWG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range for this product?
Are there any compliance standards or regulations that this product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

