Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBTD3861DBR
SN74CBTD3861DBR
| Part Number: | SN74CBTD3861DBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBTD3861DBR |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 1: 1 (SPST), 10-channel general-purpose FET bus switch with level shifting 24-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBTD3861DBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 1: 1 (SPST), 10-channel general-purpose FET bus switch with level shifting 24-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 172.39345 mg |
| Bandwidth | 20 MHz |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 10 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 350 ps |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 8.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CBTD3861DBR
| Technical Drawing | View & Download SN74CBTD3861DBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3861DBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of SN74CBTD3861DBR?
What is the equivalent product to Texas Instruments SN74CBTD3861DBR?
What is the operating temperature range of SN74CBTD3861DBR?
What is the maximum supply voltage for SN74CBTD3861DBR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






