Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTD3384DWRE4
SN74CBTD3384DWRE4
| Part Number: | SN74CBTD3384DWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTD3384DWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 10-Bit FET Bus Switches With Level Shifting 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBTD3384DWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10-Bit FET Bus Switches With Level Shifting 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74CBTD3384DWRE4
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DWRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.