Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBTD3384DW
SN74CBTD3384DW
| Part Number: | SN74CBTD3384DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBTD3384DW |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 2-Func, 5-Bit, True Output, CMOS, PDSO24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBTD3384DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 2-Func, 5-Bit, True Output, CMOS, PDSO24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Bandwidth | 20 MHz |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 10 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
| Termination | SMD/SMT |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 5.3 ns |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CBTD3384DW
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBTD3384DW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBTD3384DW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the price of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





