Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3384APW
SN74CBT3384APW
| Part Number: | SN74CBT3384APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3384APW |
| Qty Available: | |
| Description: | TEXAS INSTRUMENTS SN74CBT3384APW Flip-Flop, 64 mA, SOIC, 24 Pins |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3384APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TEXAS INSTRUMENTS SN74CBT3384APW Flip-Flop, 64 mA, SOIC, 24 Pins
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Drain to Source Resistance | 5 Ω |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 10 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 6.2 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CBT3384APW
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBT3384APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3384APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





