Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3306CDRG4
SN74CBT3306CDRG4
| Part Number: | SN74CBT3306CDRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3306CDRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual FET Bus Switch with -2 V Undershoot Protection 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3306CDRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual FET Bus Switch with -2 V Undershoot Protection 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 150 ps |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 12 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 4.6 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74CBT3306CDRG4
| Datasheet | View & Download SN74CBT3306CDRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3306CDRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range?
What are the alternate parts available for this product?
What are the compliance standards or regulations met by this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.