Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3305CDGKR
SN74CBT3305CDGKR
| Part Number: | SN74CBT3305CDGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3305CDGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual FET Bus Switch with -2 V Undershoot-Protection 8-MSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3305CDGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual FET Bus Switch with -2 V Undershoot-Protection 8-MSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 18.99418 mg |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 2 |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 150 ps |
| Resistance | 12 Ω |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments SN74CBT3305CDGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments SN74CBT3305CDGKR?
What is the package type of Texas Instruments SN74CBT3305CDGKR?
What is the temperature range for Texas Instruments SN74CBT3305CDGKR?
What compliance standards does Texas Instruments SN74CBT3305CDGKR meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
