Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3257DBRE4
SN74CBT3257DBRE4
| Part Number: | SN74CBT3257DBRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3257DBRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Bit 1-Of-2 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3257DBRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Bit 1-Of-2 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 128.593437 mg |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 14 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 5.7 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74CBT3257DBRE4
| Datasheet | View & Download SN74CBT3257DBRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3257DBRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3257DBRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
