Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3244DWRG4
SN74CBT3244DWRG4
| Part Number: | SN74CBT3244DWRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3244DWRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 2-Func, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3244DWRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 2-Func, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 8.9 ns |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 8.9 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74CBT3244DWRG4
| Datasheet | View & Download SN74CBT3244DWRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3244DWRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3244DWRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.