Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3125PW
SN74CBT3125PW
| Part Number: | SN74CBT3125PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3125PW |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 1: 1 (SPST), 4-channel general-purpose FET bus switch with st&ard '125-type pinout 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CBT3125PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 1: 1 (SPST), 4-channel general-purpose FET bus switch with st&ard '125-type pinout 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Drain to Source Resistance | 16 Ω |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 4 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CBT3125PW
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBT3125PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT3125PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





