Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBT16861DGGR
SN74CBT16861DGGR
| Part Number: | SN74CBT16861DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBT16861DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 1: 1 (SPST), 20-channel general-purpose FET bus switch with 2 control inputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74CBT16861DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 1: 1 (SPST), 20-channel general-purpose FET bus switch with 2 control inputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 22 Ω |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 22 Ω |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CBT16861DGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74CBT16861DGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBT16861DGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBT16861DGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74CBT16861DGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CBT16861DGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the voltage range of this product?
How many channels does this product have?
What is the package type of this product?
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




