Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3T3245PW
SN74CB3T3245PW
| Part Number: | SN74CB3T3245PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3T3245PW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V, 1: 1 (SPST), 8-channel FET bus switch with level shifter 20-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3T3245PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V, 1: 1 (SPST), 8-channel FET bus switch with level shifter 20-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305 mg |
| Bandwidth | 100 MHz |
| Drain to Source Resistance | 5 Ω |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Resistance | 5 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CB3T3245PW
| Technical Drawing | View & Download SN74CB3T3245PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CB3T3245PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3T3245PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








