Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3Q3305PWRE4
SN74CB3Q3305PWRE4
| Part Number: | SN74CB3Q3305PWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3Q3305PWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V, 1: 1 (SPST), 2-channel FET bus switch (active high) 8-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3Q3305PWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V, 1: 1 (SPST), 2-channel FET bus switch (active high) 8-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 39.008944 mg |
| Bandwidth | 500 MHz |
| High Level Output Current | -64 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Input Voltage | 1.7 V |
| Nominal Supply Current | 250 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 150 ps |
| Quiescent Current | 700 µA |
| Resistance | 9 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CB3Q3305PWRE4
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3305PWRE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CB3Q3305PWRE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3305PWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3305PWRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
How many channels does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



