Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3Q3125PW
SN74CB3Q3125PW
| Part Number: | SN74CB3Q3125PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3Q3125PW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V, 1: 1 (SPST), 4-channel FET bus switch 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74CB3Q3125PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V, 1: 1 (SPST), 4-channel FET bus switch 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Bandwidth | 500 MHz |
| Drain to Source Resistance | 4 Ω |
| High Level Output Current | -64 mA |
| Independent Circuits | 4 |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 30 mA |
| Propagation Delay | 200 ps |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Resistance | 4 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74CB3Q3125PW
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74CB3Q3125PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74CB3Q3125PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






