Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8374ADWRE4
SN74BCT8374ADWRE4
| Part Number: | SN74BCT8374ADWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8374ADWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Boundary Scan Bus Driver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8374ADWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Boundary Scan Bus Driver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Frequency | 70 MHz |
| Logic Function | D-Type |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT8374ADWRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What are the compliance standards met by this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.