Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8374ADWR
SN74BCT8374ADWR
| Part Number: | SN74BCT8374ADWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8374ADWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Boundary Scan Bus Driver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8374ADWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Boundary Scan Bus Driver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Frequency | 70 MHz |
| Logic Function | D-Type |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT8374ADWR
| Datasheet | View & Download SN74BCT8374ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT8374ADWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins of the product?
What is the max operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.