Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8240ADW
SN74BCT8240ADW
| Part Number: | SN74BCT8240ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8240ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | IEEE Std 1149.1 (JTAG) Boundary-Scan Test Device With Octal Inverting Buffers 24-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT8240ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IEEE Std 1149.1 (JTAG) Boundary-Scan Test Device With Octal Inverting Buffers 24-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 29 ns |
| Quiescent Current | 35 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 29 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT8240ADW
| Datasheet | View & Download SN74BCT8240ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT8240ADW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74BCT8240ADW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74BCT8240ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT8240ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT8240ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT8240ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT8240ADW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range for this product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




